Volvo FH FD 2020 flat bed semitrailer truck with loading crane 3a/3a, orange
Product number:
316088
Listprice:
39,95 €
The vehicles of the municipal orange construction vehicle series is supplemented with this crane semitrailer. On the loading area of the flatbed semitrailer, pulled by a Volvo tractor (with flat roof), there are so-called DELTA block elements, which are used on highways for lane separation.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 290 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles of the municipal orange construction vehicle series is supplemented with this crane semitrailer. On the loading area of the flatbed semitrailer, pulled by a Volvo tractor (with flat roof), there are so-called DELTA block elements, which are used on highways for lane separation.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 290 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2023 |