Volvo FH dump semitrailer "Trio-Trans"
Product number:
308533
Listprice:
39,95 €
New type! The current Volvo now also enhances the Herpa range with a flat cabin roof. First model is a vehicle of the construction fleet of the forwarder Trio-Transwith trough trailer. (Computer rendered driver‘s cabin)
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The current Volvo now also enhances the Herpa range with a flat cabin roof. First model is a vehicle of the construction fleet of the forwarder Trio-Transwith trough trailer. (Computer rendered driver‘s cabin)
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | March/April 2018 |