Volvo FH dump semi-trailer "Max Wild"
Product number:
308977
Listprice:
32,95 €
The new and modern design of Max Wild from Berkheim is premiered with through trailer. The tractor features the original’s cab with flat Roof.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59.8 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new and modern design of Max Wild from Berkheim is premiered with through trailer. The tractor features the original’s cab with flat Roof.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59.8 g |
| Release Date | September/October 2018 |