Volvo FH curtain canvas semitrailer "Spreewald / Schulisch"
Product number:
121194
Listprice:
49,90 €
The paint shop Margit Niedergesäß based in Cottbus created the tractor as well as the rear of the vehicle operated by the forwarder GS Transporte from Burg in the Spreewald. The forwarder is a small family-owned company with nine own trucks and is mainly on tour for building material wholesale. Almost only Scania, Volvo and Mercedes vehicles are operated. Original for this model is a Volvo FH Globetrotter with a canvas trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spreewald Schulisch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 257.9 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The paint shop Margit Niedergesäß based in Cottbus created the tractor as well as the rear of the vehicle operated by the forwarder GS Transporte from Burg in the Spreewald. The forwarder is a small family-owned company with nine own trucks and is mainly on tour for building material wholesale. Almost only Scania, Volvo and Mercedes vehicles are operated. Original for this model is a Volvo FH Globetrotter with a canvas trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spreewald Schulisch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 257.9 g |
| Release Date | May/June 2009 |