Volvo FH 16 Gl. XL with Goldhofer THP-SL low boy semitrailer "Wild"
Product number:
302227
Listprice:
39,50 €
New type! A one-time edition model of the Max Wild company from Berkheim is released featuring the new Goldhofer THP-SL center lines. The current Volvo 4-axle rigid trailer pulls a total of ten new dual-tired center-lines.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 50 mm |
| Weight | 140 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! A one-time edition model of the Max Wild company from Berkheim is released featuring the new Goldhofer THP-SL center lines. The current Volvo 4-axle rigid trailer pulls a total of ten new dual-tired center-lines.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 50 mm |
| Weight | 140 g |
| Release Date | May/June 2013 |