Volvo FH 16 Gl. XL rigid tractorwith two head lights, white
Product number:
304047-004
Listprice:
19,95 €
New type! Tuned cars are there more and more frequently, also for tractors. Fans of the chromeparts get their costs with this model - next to the new Volvo lamp bracket this tractor is also equipped with a front guard at the bumper.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 36 x 76 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Tuned cars are there more and more frequently, also for tractors. Fans of the chromeparts get their costs with this model - next to the new Volvo lamp bracket this tractor is also equipped with a front guard at the bumper.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 36 x 76 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | September/October 2016 |