Volvo FH 16 Gl. XL rigid tractorwith two head lights, kobalt blue
Product number:
304047
Listprice:
17,50 €
New type! Tuned cars are there more and more frequently, also for tractors. Fans of the chromeparts get their costs with this model - next to the new Volvo lamp bracket this tractor is also equipped with a front guard at the bumper.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | kobald blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Tuned cars are there more and more frequently, also for tractors. Fans of the chromeparts get their costs with this model - next to the new Volvo lamp bracket this tractor is also equipped with a front guard at the bumper.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | kobald blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | November/December 2014 |