Volvo FH 16 Gl. XL refrigerated box trailer „Volvo Promotion Truck“
Product number:
304351
Listprice:
39,50 €
For the roll-out and the photography in its brochures, Volvo utilized this semitrailer in high-quality green metallic paint, which is now also released as a Herpa collector’s item.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volvo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.8 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the roll-out and the photography in its brochures, Volvo utilized this semitrailer in high-quality green metallic paint, which is now also released as a Herpa collector’s item.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volvo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.8 g |
| Release Date | January/February 2015 |