Volvo FH 16 Gl. XL refrigerated box trailer "Lang Transporte / Volvo Truck Center Sued GmbH"
Product number:
308014
Listprice:
49,95 €
This truck featuring an extraordinary Volvo ad is operatedby Lang Transporte from Buttenwiesen near Donauwörth and was designed and realized in cooperation with the Volvo Truck Center South.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lang Transporte Volvo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This truck featuring an extraordinary Volvo ad is operatedby Lang Transporte from Buttenwiesen near Donauwörth and was designed and realized in cooperation with the Volvo Truck Center South.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lang Transporte Volvo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | November/December 2017 |