Volvo FH 16 Gl. XL low boy semitrailer with wirtgen 250i
Product number:
310239
Listprice:
89,95 €
Herpa presents the Wirtgen W250i asphalt milling machine on a Volvo FH low-boy semitrailer truck as a top new release. The large machine was elaborately designed by the Herpa engineers. The removable roof of the control station is included in the model in a raised form as well as a fold-down version. These units are transported or delivered on Wirtgen’s own low-boy trucks.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtgen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 77 x 55 mm |
| Weight | 214 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa presents the Wirtgen W250i asphalt milling machine on a Volvo FH low-boy semitrailer truck as a top new release. The large machine was elaborately designed by the Herpa engineers. The removable roof of the control station is included in the model in a raised form as well as a fold-down version. These units are transported or delivered on Wirtgen’s own low-boy trucks.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtgen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 77 x 55 mm |
| Weight | 214 g |
| Release Date | May/June 2019 |