Volvo FH 16 Gl. XL heavy duty tractor with headlights
Product number:
304603
Listprice:
17,50 €
New type! Volvo Popp in Nuremberg is not only the biggest Volvo commercial vehicle retailer in Germany but Popp Fahrzeugbau also mounts the current heavy load rigid tractor with four-axle chassis for Volvo.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.8 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Volvo Popp in Nuremberg is not only the biggest Volvo commercial vehicle retailer in Germany but Popp Fahrzeugbau also mounts the current heavy load rigid tractor with four-axle chassis for Volvo.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.8 g |
| Release Date | May/June 2015 |