Volvo FH 16 Gl. XL 2020 tractor with lamp holder and crash protector, black
Product number:
315289-002
Listprice:
22,95 €
The current 5th generation Volvo tractor in the performance outfit was only added to the range in January-February (315289) and is already undergoing its first color change from blue to black (315289-002). The blue 3-axle Renault T facelift tractor (315104) is also being replaced after less than a year with a now red base color (315104-002).
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current 5th generation Volvo tractor in the performance outfit was only added to the range in January-February (315289) and is already undergoing its first color change from blue to black (315289-002). The blue 3-axle Renault T facelift tractor (315104) is also being replaced after less than a year with a now red base color (315104-002).
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | March/April 2023 |