Volvo FH 16 Gl. XL 2020 low boy semitrailer „Kübler“ (Baden-Württemberg/Michelfeld)
Product number:
315845
Listprice:
59,95 €
Relatively new in the fleet of the Kübler company from Schwabisch-Hall is the Volvo brand. This 4-axle tractor of the latest generation was procured alongside several 3-axle tractors. The semi-mounted 7-axle Goldhofer low-loader is delivered with a tarpaulin on the flatbed, which is designed with a picture of a Kübler railroad transport, just like the original.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 340 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Relatively new in the fleet of the Kübler company from Schwabisch-Hall is the Volvo brand. This 4-axle tractor of the latest generation was procured alongside several 3-axle tractors. The semi-mounted 7-axle Goldhofer low-loader is delivered with a tarpaulin on the flatbed, which is designed with a picture of a Kübler railroad transport, just like the original.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 340 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | January/February 2023 |