Volvo FH 16 Gl. XL 2020 exclusiv- tractor, blue
Product number:
313353
Listprice:
16,95 €
The exclusive version of the new Volvo FH 16 will expand the collection with this blue tractor. A striking feature of the exclusive configuration is the silver grille with vertical struts.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.8 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The exclusive version of the new Volvo FH 16 will expand the collection with this blue tractor. A striking feature of the exclusive configuration is the silver grille with vertical struts.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.8 g |
| Release Date | May/June 2021 |