Volvo FH 16 Gl. XL 2020 6x4 low-boy semitrailer "Torben Rafn" (Dänemark/Sommersted)
Product number:
316354
Listprice:
49,95 €
In 1966, the Dane Torben Rafn started as an independent transport company. The vehicles were known for transporting large goods, mainly in the 90s and 2000s, in the field of components for wind turbines. Then, the shipping company disappeared from the scene, to be “revived” in 2016 by the crane contractor BMS. Subsequently on the Mercedes-Benz heavy-duty tractor unit (315937) from the Januer/February new releases, this 6x4 Volvo tractor with a semi low-loader trailer is now appearing in a limited edition. 35 individual prints were necessary for this model to look like this.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1966, the Dane Torben Rafn started as an independent transport company. The vehicles were known for transporting large goods, mainly in the 90s and 2000s, in the field of components for wind turbines. Then, the shipping company disappeared from the scene, to be “revived” in 2016 by the crane contractor BMS. Subsequently on the Mercedes-Benz heavy-duty tractor unit (315937) from the Januer/February new releases, this 6x4 Volvo tractor with a semi low-loader trailer is now appearing in a limited edition. 35 individual prints were necessary for this model to look like this.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2023 |