Volvo FH 16 Gl. heavy duty tractor, traffic yellow
Product number:
304788-004
Listprice:
19,95 €
Parallel with the new type 304603 from the new releases May 2015 the new Volvo heavy load rigid tractor is delivered in four additional colors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | traffic yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.1 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Parallel with the new type 304603 from the new releases May 2015 the new Volvo heavy load rigid tractor is delivered in four additional colors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | traffic yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.1 g |
| Release Date | May/June 2019 |