Volvo FH 16 GL XL low boy semitrailer "Rachbauer" (A)
Product number:
305143
Listprice:
49,50 €
Twelve Goldhofer THP-SL center lines are pulled by new Volvo FH 16 heavy load rigid tractors commissioned by Rachbauer from Salzburg in 2015. The new rigid tractor features a striking design also replicated on the model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rachbauer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 112.1 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Twelve Goldhofer THP-SL center lines are pulled by new Volvo FH 16 heavy load rigid tractors commissioned by Rachbauer from Salzburg in 2015. The new rigid tractor features a striking design also replicated on the model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rachbauer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 112.1 g |
| Release Date | September/October 2015 |