Volvo F12 6x4 canvas semitrailer "Sovtransavto"
Product number:
311113
Listprice:
36,95 €
IFL from Cologne had a new Volvo tractor painted with airbrush technology, and combined it with a new Cologne trailer. The Herpa model becomes a special highlight with more than 60 imprints.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sovtransauto |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
IFL from Cologne had a new Volvo tractor painted with airbrush technology, and combined it with a new Cologne trailer. The Herpa model becomes a special highlight with more than 60 imprints.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sovtransauto |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2019 |