Volvo F 88 6x4 tank semitrailer „Deutrans“
Product number:
071642
Listprice:
179,95 €
In cooperation with the manufacturer Tekno, this three-axle Volvo F 88 with a classic Deutrans road tank trailer is produced exclusively for Herpa distribution in a limited edition of 150 pieces.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 414 x 70 x 131 mm |
| Weight | 779.2 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In cooperation with the manufacturer Tekno, this three-axle Volvo F 88 with a classic Deutrans road tank trailer is produced exclusively for Herpa distribution in a limited edition of 150 pieces.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 414 x 70 x 131 mm |
| Weight | 779.2 g |
| Release Date | May/June 2021 |