Volvo F 12 jumbo canvas semitrailer „Deutrans“
Product number:
312127
Listprice:
36,95 €
VEB Seitz used the last and more modern design of the Deutrans semitrailer with a Volvo F 12 tractor unit. The Herpa model is produced in a unique edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.1 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
VEB Seitz used the last and more modern design of the Deutrans semitrailer with a Volvo F 12 tractor unit. The Herpa model is produced in a unique edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.1 g |
| Release Date | July/August 2020 |