Volvo F 12 chrome tank semitrailer „VEB Deutrans“
Product number:
312622
Listprice:
36,95 €
Deutrans has used Volvo F 12 leasing vehicles in the Halle-Leipzig-Bitterfeld area to ensure chemical exports. One of these Volvo F 12 trailers with a chrome tank trailer was realized by Herpa as a miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.7 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Deutrans has used Volvo F 12 leasing vehicles in the Halle-Leipzig-Bitterfeld area to ensure chemical exports. One of these Volvo F 12 trailers with a chrome tank trailer was realized by Herpa as a miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.7 g |
| Release Date | November/December 2020 |