Volkswagen (VW) Touran "THW Nörvenich" (North Rhine Westphalia/Nörvenich)
Product number:
097550
Listprice:
22,95 €
The VW Touran is used for THW on-site operations. At Volkswagen there is no ultramarine blue as a standard, therefore the Touran in white with blue with blue lettering, in order not to burden the financial means unnecessarily. financial resources. We are implementing the prototype from Nörvenich in North Rhine-Westphalia in a limited limited edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The VW Touran is used for THW on-site operations. At Volkswagen there is no ultramarine blue as a standard, therefore the Touran in white with blue with blue lettering, in order not to burden the financial means unnecessarily. financial resources. We are implementing the prototype from Nörvenich in North Rhine-Westphalia in a limited limited edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | November/December 2023 |