Volkswagen (VW) Tiguan „Police Sachsen-Anhalt“
Product number:
096973
Listprice:
24,95 €
Moving away from silver to a white basic color is also the police in Saxony-Anhalt. This Volkswagen Tiguan with a Hänsch DBS4000 will be released in the Herpa program in a typical appearance of the state. Herpa will produce the matching miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Moving away from silver to a white basic color is also the police in Saxony-Anhalt. This Volkswagen Tiguan with a Hänsch DBS4000 will be released in the Herpa program in a typical appearance of the state. Herpa will produce the matching miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | January/February 2023 |