Volkswagen (VW) Tiguan command vehicle ambulance "Fire brigade Goslar"
Product number:
095969
Listprice:
27,95 €
The series of vehicles of the Goslar fire brigade at Herpa is continued by the current command vehicle, a Volkswagen Tiguan.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of vehicles of the Goslar fire brigade at Herpa is continued by the current command vehicle, a Volkswagen Tiguan.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | March/April 2021 |