Volkswagen (VW) T6 bus "Civil Aviation Authority / Luftaufsicht"
Product number:
096188
Listprice:
24,95 €
This Volkswagen T6 bus is operated at the airport in Düsseldorf, North Rhine-Westphalia, by the Civil Aviation Authority. The vehicle, which resembles a police vehicle in design, is produced by Herpa as a true-to-the-original miniature without rotating flashing lights.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Volkswagen T6 bus is operated at the airport in Düsseldorf, North Rhine-Westphalia, by the Civil Aviation Authority. The vehicle, which resembles a police vehicle in design, is produced by Herpa as a true-to-the-original miniature without rotating flashing lights.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | May/June 2021 |