Volkswagen (VW) T3 Kombi "German Federal Railways"
Product number:
093873
Listprice:
14,95 €
With the classic DB logo of the 1970s as well as the then for DB vehicles familiar gray design, the classic VW T3 bus is released as one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Pebble grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the classic DB logo of the 1970s as well as the then for DB vehicles familiar gray design, the classic VW T3 bus is released as one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Pebble grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | September/October 2018 |