Volkswagen (VW) T3 bus "ISAF"
Product number:
700818
Listprice:
22,95 €
The military range is completed with this VW T3 Bus, which was used in ISAF operations. ISAF is short for International Security Assistance Force. This International Security Assistance Force was a NATO-led security and reconstruction mission (from 2003) during the war in Afghanistan from war in Afghanistan from 2001 to 2014. The model is limited.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr |
| Category | Military |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | military green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The military range is completed with this VW T3 Bus, which was used in ISAF operations. ISAF is short for International Security Assistance Force. This International Security Assistance Force was a NATO-led security and reconstruction mission (from 2003) during the war in Afghanistan from war in Afghanistan from 2001 to 2014. The model is limited.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr |
| Category | Military |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | military green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2024 |