Volkswagen (VW) T 6.1 transporter "DB"
Product number:
098205
Listprice:
22,95 €
DB (the cookie) is not only to be found on trains. "Deutsche Bahn" also has numerous vans in its fleet for a wide variety of purposes. Here, the VW T6.1 is used as a transporter with a sliding door on the right-hand side and a tailgate with window.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
DB (the cookie) is not only to be found on trains. "Deutsche Bahn" also has numerous vans in its fleet for a wide variety of purposes. Here, the VW T6.1 is used as a transporter with a sliding door on the right-hand side and a tailgate with window.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | November/December 2024 |