Volkswagen (VW) T 6.1 Caravelle, pure grey
Product number:
096782
Listprice:
18,95 €
New type! The new Volkswagen T 6.1 is currently entering the Herpa range in different body versions. With a newly designed front end, the Caravelle version will initially be added to the Herpa range in the pure grey color scheme.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | pure grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The new Volkswagen T 6.1 is currently entering the Herpa range in different body versions. With a newly designed front end, the Caravelle version will initially be added to the Herpa range in the pure grey color scheme.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | pure grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | July/August 2022 |