Volkswagen (VW) Passat variant "Police Bremen"
Product number:
098465
Listprice:
27,95 €
The police, your friend and helper, in Bremen too, of course. In the Hanseatic city, the vehicle fleet is now gradually being converted back to white. A number of the white VW Passat Variant models are already on the roads in Bremen.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The police, your friend and helper, in Bremen too, of course. In the Hanseatic city, the vehicle fleet is now gradually being converted back to white. A number of the white VW Passat Variant models are already on the roads in Bremen.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |