Volkswagen (VW) Crafter FD Bus „Feuerwehr Frechen MTW 2“
Product number:
097253
Listprice:
24,95 €
For many years now, fire trucks have not only been red/white. In most cases, the white elements are now giving way more and more to yellow decals, which are also obviously more conspicuous. The voluntary fire department in Frechen (North Rhine-Westphalia) creates a mix of both, leaving the front of the crew transport vehicle with white lettering, while the sides and rear will be released in yellow.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frechen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.8 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For many years now, fire trucks have not only been red/white. In most cases, the white elements are now giving way more and more to yellow decals, which are also obviously more conspicuous. The voluntary fire department in Frechen (North Rhine-Westphalia) creates a mix of both, leaving the front of the crew transport vehicle with white lettering, while the sides and rear will be released in yellow.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frechen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.8 g |
| Release Date | January/February 2023 |