Volkswagen (VW) Crafter bus flat roof "THW Freising" (Bavaria/Freising)
Product number:
097727
Listprice:
25,95 €
Following on from 315050 and 097369, another THW Freising vehicle is being converted now. This VW Crafter Bus "Unmanned Aviation Technology" (UL) has a lot of technology on board, that includes a lot of drones. The model has many details and will be produced in a limited edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following on from 315050 and 097369, another THW Freising vehicle is being converted now. This VW Crafter Bus "Unmanned Aviation Technology" (UL) has a lot of technology on board, that includes a lot of drones. The model has many details and will be produced in a limited edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | January/February 2024 |