Volkswagen (VW) Crafter box high roof „Katastrophenschutz Städteregion Aachen“
Product number:
095754
Listprice:
19,95 €
In the field of disaster control, this Volkswagen Crafter is used in the city region of Aachen, which is produced by Herpa with a Hänsch DBS 4000 warning light bar in a one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.3 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the field of disaster control, this Volkswagen Crafter is used in the city region of Aachen, which is produced by Herpa with a Hänsch DBS 4000 warning light bar in a one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.3 g |
| Release Date | January/February 2021 |