Volkswagen T6 bus "Federal Police"
Product number:
096355
Listprice:
24,95 €
The latest Volkswagen T6 bus in white basic color is used by the German Federal Police. The model is realized true to the original with a warning system as well as a single blue light at the rear.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 26.3 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest Volkswagen T6 bus in white basic color is used by the German Federal Police. The model is realized true to the original with a warning system as well as a single blue light at the rear.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 26.3 g |
| Release Date | September/October 2021 |