Volkswagen T 6.1 Wolfsburg Fire Department
Product number:
096928
Listprice:
24,95 €
The fleet of the fire department in Wolfsburg is always up to date, which time and again generates originals for popular Herpa models. The new Volkswagen T 6.1 is printed in the familiar design with the striking wolf image. The original is used as an emergency ambulance with the registration 01-82-2.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of the fire department in Wolfsburg is always up to date, which time and again generates originals for popular Herpa models. The new Volkswagen T 6.1 is printed in the familiar design with the striking wolf image. The original is used as an emergency ambulance with the registration 01-82-2.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | November/December 2022 |