Volkswagen Sharan "Austrian highway patrol" (A)
Product number:
049368
Listprice:
13,50 €
The police in Austria operates the new VW Sharan on freeways. The body of the silver model features the blue and red print as well as the police-phone number 133 on the rear side window.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The police in Austria operates the new VW Sharan on freeways. The body of the silver model features the blue and red print as well as the police-phone number 133 on the rear side window.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | September/October 2011 |