Volkswagen Passat Variant “THW OV Rudolstadt/Saalfeld
Product number:
095402
Listprice:
22,95 €
In the south of Thuringia, this striking Volkswagen Passat Variant is stationed at the local branch of the THW in Rudolstadt. The command vehicle is produced by Herpa in a unique edition as a miniature model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the south of Thuringia, this striking Volkswagen Passat Variant is stationed at the local branch of the THW in Rudolstadt. The command vehicle is produced by Herpa in a unique edition as a miniature model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | July/August 2020 |