Volkswagen Passat Variant GTE “Police Hessen”
Product number:
095020
Listprice:
24,95 €
The latest Volkswagen Passat Variant GTE with plug-in hybrid technology is now also being used in patrol service in Hesse. The Herpa model also carries the corresponding state coat of arms on the sides of the vehicle.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest Volkswagen Passat Variant GTE with plug-in hybrid technology is now also being used in patrol service in Hesse. The Herpa model also carries the corresponding state coat of arms on the sides of the vehicle.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |