Volkswagen Passat Variant GTE “Customs”
Product number:
095099
Listprice:
22,95 €
German customs also now use the environmentally friendly Volkswagen Passat Variant GTE, which Herpa will release in a unique edition in the current design of the customs authorities.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zoll |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | customs authority |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
German customs also now use the environmentally friendly Volkswagen Passat Variant GTE, which Herpa will release in a unique edition in the current design of the customs authorities.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zoll |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | customs authority |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | March/April 2020 |