Volkswagen Crafter high roof half bus police Straubing
Product number:
096744
Listprice:
24,95 €
The Volkswagen Crafter of the Straubing police, true to the original with three rotating beacons and air conditioning, will be released by Herpa as a so-called half bus. The model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25 g |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Volkswagen Crafter of the Straubing police, true to the original with three rotating beacons and air conditioning, will be released by Herpa as a so-called half bus. The model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25 g |
| Release Date | May/June 2022 |