Volkswagen Crafter box high roof with tandem trailer truck "SABA Transportservice"
Product number:
095068
Listprice:
29,95 €
SABA Transportservice is a wholly-owned subsidiary of Colonia, a Cologne-based company, which provides services in the field of heavy-duty and large-volume transport. Herpa releases this Volkswagen Crafter with a large tandem trailer, which transports the appropriate equipment for road closures and signage.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SABA Transportservice |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.7 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
SABA Transportservice is a wholly-owned subsidiary of Colonia, a Cologne-based company, which provides services in the field of heavy-duty and large-volume transport. Herpa releases this Volkswagen Crafter with a large tandem trailer, which transports the appropriate equipment for road closures and signage.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SABA Transportservice |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.7 g |
| Release Date | January/February 2020 |