Volkswagen Crafter box high roof THW Dresden
Product number:
095518
Listprice:
19,95 €
Currently, the THW in Dresden has received a new transporter. The Volkswagen Crafter of the current series with an ultramarine-colored body is labeled with the THW lettering and the reference to the regional headquarters in Dresden.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.5 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Currently, the THW in Dresden has received a new transporter. The Volkswagen Crafter of the current series with an ultramarine-colored body is labeled with the THW lettering and the reference to the regional headquarters in Dresden.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.5 g |
| Release Date | September/October 2020 |