Volkswagen Crafter box "Fire brigade Wolfsburg"
Product number:
095150
Listprice:
24,95 €
With two flashing beacons on the roof of the box, as well as the eye-catching wolf on the sides of the box, which also features on the city's coat of arms, the current VW Crafter is clearly recognizable as a vehicle belonging to the Wolfsburg fire brigade.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 32.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With two flashing beacons on the roof of the box, as well as the eye-catching wolf on the sides of the box, which also features on the city's coat of arms, the current VW Crafter is clearly recognizable as a vehicle belonging to the Wolfsburg fire brigade.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 32.6 g |
| Release Date | March/April 2020 |