Vickers Viscount V814 Lufthansa
Product number:
511780
Listprice:
12,50 €
The Vickers Viscount, sporting Lufthansa’s old livery and the registration D-ANAB, is another new historic aircraft type to enter the Herpa Wings collection. The aircraft was operated by Lufthansa and its charter subsidiary Condor from 1958 through 1969.
| Manufacturer | Vickers |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Viscount |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 77 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 26.9 g |
| Aircraft Registration | D-ANUN |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Vickers Viscount, sporting Lufthansa’s old livery and the registration D-ANAB, is another new historic aircraft type to enter the Herpa Wings collection. The aircraft was operated by Lufthansa and its charter subsidiary Condor from 1958 through 1969.
| Manufacturer | Vickers |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Viscount |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 77 x 22 x 77 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 26.9 g |
| Aircraft Registration | D-ANUN |