USAF Lockheed U-2S Dragon Lady 99th RS, 9th RW
Product number:
557504
Listprice:
47,90 €
The extraordinary high-altitude reconnaissance aircraft of the U.S. Air Force turns 60 in 2015 – No better time to release the first model of the legendary Dragon Lady in the 1/200 scale. Before arriving at the Royal International Air Tattoo in 2014, the crew of 80-1069 added the wisecrack in front of the left side intake in recognition of the ”in-depth“ knowledge of aviation journalist and U-2 expert Chris Pokock.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | U-2 Dragon Lady |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 146 x 42 x 148 mm |
| Weight | 124 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The extraordinary high-altitude reconnaissance aircraft of the U.S. Air Force turns 60 in 2015 – No better time to release the first model of the legendary Dragon Lady in the 1/200 scale. Before arriving at the Royal International Air Tattoo in 2014, the crew of 80-1069 added the wisecrack in front of the left side intake in recognition of the ”in-depth“ knowledge of aviation journalist and U-2 expert Chris Pokock.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | U-2 Dragon Lady |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 146 x 42 x 148 mm |
| Weight | 124 g |
| Release Date | November/December 2015 |