US Air Force Douglas DC-6/VC-118 „The Independence"
Product number:
507943
Listprice:
18,00 €
Of its DC-4 “Skymaster”, the US-American airplane manufacturer Douglas developed a stretched and pressurized example and called it DC-6. The military version received the name C-54, however a further airplane with the name C-118 was developed from the civilian DC-6, largely because the Air Force demanded a separate designation for its transports for important politicians. The original of this model with the registration 6-505 and the name “The Independence” was the first presidential airplane with own livery. It was at the former US president Harry S. Truman’s command.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-6 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 76 mm |
| Wingspan | 72 mm |
| Weight | 31 g |
| Aircraft Registration | 6-505 |
| Release Date | March/April 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Of its DC-4 “Skymaster”, the US-American airplane manufacturer Douglas developed a stretched and pressurized example and called it DC-6. The military version received the name C-54, however a further airplane with the name C-118 was developed from the civilian DC-6, largely because the Air Force demanded a separate designation for its transports for important politicians. The original of this model with the registration 6-505 and the name “The Independence” was the first presidential airplane with own livery. It was at the former US president Harry S. Truman’s command.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-6 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 22 x 76 mm |
| Wingspan | 72 mm |
| Weight | 31 g |
| Aircraft Registration | 6-505 |
| Release Date | March/April 2008 |