United Airlines Boeing 777-200 - N69020
Product number:
537353
Listprice:
39,95 €
Filling this gap in the representation of United Airlines’ fleet in the 1/500 scale is long overdue. Having been the launch customer for the Boeing 777 back in 1995, a mixed fleet of no less than 74 Triple Sevens of the original -200 and -200ER forms the most common aircraft type in United’s wide-body fleet. With newer aircraft such as the Boeing 787 or A350 entering the fleet, numbers will start to dwindle. However, the 777-200ERs in the current United livery will remain a regular sight for some years to come.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | United Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 176 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Filling this gap in the representation of United Airlines’ fleet in the 1/500 scale is long overdue. Having been the launch customer for the Boeing 777 back in 1995, a mixed fleet of no less than 74 Triple Sevens of the original -200 and -200ER forms the most common aircraft type in United’s wide-body fleet. With newer aircraft such as the Boeing 787 or A350 entering the fleet, numbers will start to dwindle. However, the 777-200ERs in the current United livery will remain a regular sight for some years to come.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | United Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 176 g |
| Release Date | November/December 2023 |