United Airlines Boeing 767-400
Product number:
562416
Listprice:
36,00 €
With the merger between the two carriers in 2010, Continental brought with it 16 of the longest fuselage version of the 767, the only other operator of the -400 being Delta.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | United Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 140 x 58 x 140 mm |
| Wingspan | 130 mm |
| Weight | 190 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the merger between the two carriers in 2010, Continental brought with it 16 of the longest fuselage version of the 767, the only other operator of the -400 being Delta.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | United Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 140 x 58 x 140 mm |
| Wingspan | 130 mm |
| Weight | 190 g |
| Release Date | November/December 2013 |