United Airlines Boeing 767-200, “Battleship” livery - N603UA
Product number:
536738
Listprice:
39,95 €
In September 1982, a little over 40 years ago, the first 767-200 was delivered by Boeing. Launch customer was United Airlines. N603UA, like most 767-200s of the original 200 series, was used on transcontinental routes between the US’ east and west coasts. She was the last to be decommissioned in 2005.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 94 x 118 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 94 g |
| Aircraft Registration | N603UA |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In September 1982, a little over 40 years ago, the first 767-200 was delivered by Boeing. Launch customer was United Airlines. N603UA, like most 767-200s of the original 200 series, was used on transcontinental routes between the US’ east and west coasts. She was the last to be decommissioned in 2005.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 94 x 118 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 94 g |
| Aircraft Registration | N603UA |
| Release Date | March/April 2023 |