U.S. Air Force Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules – 37th Airlift Squadron, Ramstein Air Base
Product number:
537452
Listprice:
37,95 €
The Ramstein, Germany based 37th Airlift Squadron participated with three C-130J Super Hercules aircraft in the special events commemorating the 75th anniversary of D-Day, the beginning of the invasion of France by Allied troops to liberate Europe. The 37th Airlift Squadron draws its lineage from the 37th Troop Carrier Squadron. Then flying Douglas C-47s, the unit dropped paratroopers outside of Sainte-Mère-Église, France, on D-Day. Just like the C-47s in 1944, Ramstein’s C-130s are marked with the black and white “invasion stripes” and a “W7.” The designation “Whiskey 7” helped the paratroopers know what plane to board.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | U.S. Air Force (USAF) |
| Category | WINGS |
| Wings Type | C-130J-30 Super Hercules |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 81 mm |
| Weight | 28 g |
| Aircraft Registration | 07-8608 |
| Release Date | January/February 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ramstein, Germany based 37th Airlift Squadron participated with three C-130J Super Hercules aircraft in the special events commemorating the 75th anniversary of D-Day, the beginning of the invasion of France by Allied troops to liberate Europe. The 37th Airlift Squadron draws its lineage from the 37th Troop Carrier Squadron. Then flying Douglas C-47s, the unit dropped paratroopers outside of Sainte-Mère-Église, France, on D-Day. Just like the C-47s in 1944, Ramstein’s C-130s are marked with the black and white “invasion stripes” and a “W7.” The designation “Whiskey 7” helped the paratroopers know what plane to board.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | U.S. Air Force (USAF) |
| Category | WINGS |
| Wings Type | C-130J-30 Super Hercules |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 81 mm |
| Weight | 28 g |
| Aircraft Registration | 07-8608 |
| Release Date | January/February 2024 |